تبلیغات
دین.علم.ایرانی - معصوم شناسی (50) (( شهادت امام جواد (ع) ))

دین.علم.ایرانی

کنجکاوی تنها یک حس نیست بلکه راهیست به سوی هدفی نامعلوم و هیجان انگیز...

شهادت امام جواد (ع)


امام جواد (ع)  با پیشنهاد تحمیلی ماءمون ، با دختر ماءمون به نام زینب كه به (ام الفضل ) معروف بود، ازدواج كرد ولی او (نازا) بود امام جواد (ع)  با كنیزی به نام سمانه  مادر امام دهم ، ازدواج كرد و از او دارای فرزند شد.


ام الفضل بر سر همین موضوع ، كینه امام جواد (ع) را به دل گرفت وقتی كه ماءمون از دنیا رفت ، برادرش معتصم ، خلیفه شد، او نتوانست وجود مقدس ‍ امام جواد (ع) را تحمل كند، سرانجام با جعفر (پسر ماءمون ) در فكر توطئه قتل آن حضرت برآمدند، برای این كار ام الفضل را مناسب دیدند، به او پیشنهاد كردند او پذیرفت و زهری را در انگور رازقی نمود، حضرت جواد (ع)را با آن انگور، مسموم و شهید كرد.


وقتی كه امام جواد (ع) در بستر شهادت افتاد، ام الفضل پشیمان شد و، گریه می كرد، امام جواد (ع) به او فرمود: (چرا گریه می كنی ؟ گریه تو سودی ندارد سوگند به خدا بزودی به فقر و دردی گرفتار گردی كه نجات و درمان ندارد) آری آن بزرگوار این گونه در جوانی به شهادت رسید.


طولی نكشید كه ام الفضل بیمار شد، هرچه دارائی داشت برای درمان خود، مصرف كرد، ولی خوب نشد، و دارائیش رفت به گونه ای كه گدا گردید و سر راه عبور مردم ، دست سؤال دراز می كرد و گدائی می نمود و با این وضع از دنیا رفت .


این فراز بیانگر زندگی سیاسی امام جواد(ع) است كه هرگز تسلیم طاغوت زمانش ، معتصم (هشتمین خلیفه عباسی ) نشد، و تا آن جا كه ممكن بود، مردم زمانش را از پیروی آن طاغوت برحذر داشت ،


و در این راستا تا پای شهادت پیش رفت ، و در عنفوان جوانی (25 سالگی ) به شهادت رسید، شهادتی مظلومانه و جانسوز، توسط همسرش كه ماءمور نفوذی طاغوت در خانه آن بزرگوار شده بود. 


داستانهای شنیدنی از چهارده معصوم علیهم السلام
نوشته : محمد محمدی اشتهاردی 

طبقه بندی: معصوم شناسی،
برچسب ها:شهادت امام جواد (ع)، معصوم شناسی، امام جواد (ع)، ازدواج امام جواد (ع)، ام الفضل، زندگی سیاسی امام جواد (ع)،

[ یکشنبه 29 دی 1392 ] [ 02:22 ب.ظ ] [ امین هاشم زاده ]

[ نظرات() ]