تبلیغات
دین.علم.ایرانی - معصوم شناسی (48) (( شرایط دوران امامت امام باقر(ع)- مبارزه امام با غالیان ))

دین.علم.ایرانی

کنجکاوی تنها یک حس نیست بلکه راهیست به سوی هدفی نامعلوم و هیجان انگیز...

شرایط دوران امامت امام باقر(ع)- مبارزه امام با غالیان   


مسئله‌ای دیگر كه در این زمان برای امام و شیعیان وی پیدا شده بود، مشكل غالیان بود كه شمار آنها در آن روزگار رو به فزونی گذاشته بود، آنها با سوء استفاده از روایات امام و نسبت دادن احادیث جعلی به آن حضرت می‌كوشیدند از حیثیت امامان و شیعیان برخوردار شده و با كشاندن شیعة ساده‌لوح به دنبال خود، به اهداف خود برسند.

زمانی كه امام در مدینه بود، این فرصت طلبیها هر چه بیشتر شدّت گرفت.

وقتی كه امام آنها را از خود طرد كردند، اصحاب آن حضرت نیز غلات را از جمع خود بیرون راندند، مغیرة بن سعید و بیان بن سمعان كه از رهبران غالیان بودند، توسط اصحاب امام باقر (ع) تكفیر شدند.

غلات با توسّل به اطاعت امام (ع) خود را از عمل به وظایف اسلامی معاف دانسته و شناخت و معرفت امام را برای فلاح و رسیدن به اهداف عالیه اسلامی كافی می‌ شمردند و در مقابل، امام باقر (ع) مكرّر به لزوم تكیه بر عمل صالح تأكید می‌ فرمودند و تأكید امام بر عمگرایی شیعیان، به طور غیر مستقیم در برابر تمامی فرقه‌هایی بود كه به عمل صالح اعتنایی نداشتند.

http://www.andisheqom.com/Files/faq.php?level=4&id=4380&urlId=816

طبقه بندی: معصوم شناسی،
برچسب ها:شرایط دوران امامت امام باقر(ع)- مبارزه امام با غالیان، معصوم شناسی، مبارزه امام باقر (ع) با غالیان، شرایط دوران امام باقر (ع)، سرگذشت امام باقر (ع)، سوء استفاده از امامت، جایگاه عمل صالح در اسلام،

[ سه شنبه 9 مهر 1392 ] [ 02:20 ب.ظ ] [ امین هاشم زاده ]

[ نظرات() ]