تبلیغات
دین.علم.ایرانی - معصوم شناسی (47) (( سایر اثار امام سجاد(ع) ))

دین.علم.ایرانی

کنجکاوی تنها یک حس نیست بلکه راهیست به سوی هدفی نامعلوم و هیجان انگیز...

سایر اثار امام سجاد(ع)   


رساله حقوق: متن این رساله از قول ابوحمزه ثمالی در منابع شیعه همچون تحف العقول عن آل الرسول اثر حسن بن علی بن شعبه حَرّانی . و خصال شیخ صدوق و بحار الانوار علامه محمدباقر مجلسی آمده است.

مباحث این رساله پنجاه حق درباره وظایف و تکالیف و حقوق خصوصی و اجتماعی انسان در عرصه های گوناگون حیات برای اصلاح بحران ها و آسیب های اجتماعی می باشد.

در این رساله حق خداوند، اعضا و جوارح، عبادات، معلم و مردم، والدین، همسر و فرزند، همسایه و دوست، بزرگسالان و خردسالان، هم کیشان و اهل ذمه آمده است.

دعای سحر مشهور به ابوحمزه ثمالی: این دعا را امام زین العابدین (ع) در سحرهای ماه رمضان می خواند.

متن این دعا نشان از مقامات معنوی و عرفانی والای امام سجاد (ع) دارد.

زیارت امین الله: این زیارت نامه با بیان فصیح و بلیغ امام سجاد (ع) درباره مقام و منزلت امیر مؤمنان علی (ع) و مناجات و راز و نیاز با خداوند بیان شده است.

هنر والای امام سجاد (ع) در بیداری وجدان جامعه و برانگیختن احساس گناه و ندامت در مردم است تا بیشتر به حقوق الهی خاندان رسالت آشنا گردند.

آن حضرت در قالب دعای عرفه، اندیشه سیاسی را درباره اداره جامعه چنین بیان فرموده است: «پروردگارا بر پاکان اهل بیت رحمت فرست که آنان را برای امر خودت برگزیدی و کلیدداران خزائن علم تو و نگهبانان دین و خلفای تو در روی زمین و حجت های فروزان تو بر بندگان تو باشند، تو آنان را از پلیدی ها برکنار داشته ای و مقرر فرموده ای که میان تو و بندگان تو وسیله ای باشند و به سوی بهشت تو راه بنمایند».

آن حضرت در دعای عید قربان و نماز جمعه، اقامه و خواندن خطبه این دو نماز را حق خلفای برگزیده و امنای والا مرتبه الهی دانسته که از سوی ستمگران به زور غضب شده و خلفای الهی را مغلوب و مقهور گردانیده اند.


http://www.al-shia.org/html/far/2ahl/sireh/06/shaban-01.htm

طبقه بندی: معصوم شناسی،
برچسب ها:سایر اثار امام سجاد(ع)، معصوم شناسی، آثار امام سجاد (ع)، دستاوردهای امام سجاد (ع)، دعای سحر، رساله حقوق، امام سجاد (ع)،

[ چهارشنبه 27 شهریور 1392 ] [ 07:47 ب.ظ ] [ امین هاشم زاده ]

[ نظرات() ]