تبلیغات
دین.علم.ایرانی - مشاوره (46) (( ارادة ما؛ مهم ترین عامل تحول ))

دین.علم.ایرانی

کنجکاوی تنها یک حس نیست بلکه راهیست به سوی هدفی نامعلوم و هیجان انگیز...

ارادة ما؛ مهم ترین عامل تحول (قسمت 2)


و امّا این كه بعضى مى‌گویند: «بارها تصمیم گرفته‌ایم وشكسته‌ایم» ما به این افراد صریحاً اعلام مى‌كنیم: شكستن‌تصمیم به معناى از بین رفتن همه آثار آن در وجود انسان‌نیست، همین تصمیم شكسته شده رسوباتى در اعماق دل وروح انسان باقى مى‌گذارد و زمینه را براى تصمیم نهایى بیش‌از گذشته، آماده مى‌سازد (دقت كنید).

اجازه بدهید مثالى براى شما بیان كنم:
بسیارى از اوقات انسان مى‌كوشد با پاى خود از كوهى بالارود و یا با اتومبیل از یك سر بالایى تند بگذرد، دفعه اوّل ودوّم و گاهى دفعهء دهم عقب‌گرد مى‌كند و نمى‌تواند، ولى‌آخرین بار موفق مى‌شود و از آن مى‌گذرد، این سخن به این‌معنا نیست كه در دفعات اوّل هیچ كارى انجام نداده بلكه هردفعه كه براى عبور از این راه دشوار اقدام نموده و عقب رفته‌به طور ناخودآگاه یك مقدار آمادگى آموخته و ذخیره كرده وبالاخره در پایان پیروز شده است.

دانشمندان مى‌گویند براى حفظ یك قطعه شعر یا نثرممكن است در نخستین بار  ۵  مرتبه تكرار آن لازم باشد، و پس از مدّتى ممكن است فراموش گردد امّا براى حفظ آن دردفعه آینده مسلّماً  ۵  مرتبه تكرار لازم نیست ممكن است سه‌ مرتبه هم كافى باشد.
 یعنى رسوبات تصمیم‌ها و یادگیرى‌هاى‌گذشته همواره در روح انسان باقى مى‌ماند.
 مسائل مربوط به‌روان انسان همه از این قبیل است.

بنابراین اگر ده بار هم تا كنون تصمیم گرفته‌اید و شكسته‌اید هم اكنون آماده یك تصمیم قاطع و جدّى و آهنین‌براى ترك هر نوع اعتیاد غلط شوید و تمام نیروهاى معنوى‌خود -مخصوصاً ایمان به خدا -را بسیج كنید و این گفتارپیشواى بزرگ ما على علیه السلام را فراموش نكنید آن‌جا كه‌مى‌فرمود: «افراد با ایمان همچون كوه سرسخت و بااستقامتند».
 اكنون كه تصمیم نهایى خود را گرفتید دستورات دیگر آینده ‌را دقیقاً به كار بندید. [1]

پی نوشت :
[1] . آیت الله مکارم شیرازی، مشکلات جنسی جوانان، ص158-160.
طبقه بندی: مشاوره،
برچسب ها:ارادة ما؛ مهم ترین عامل تحول، اراده، مهم ترین عامل تغییر در زندگی، مشاوره، عوامل تغییر اساسی در زندگی، قدرت اراده در زندگی، مشاوره برای زندگی،

[ دوشنبه 25 شهریور 1392 ] [ 05:45 ب.ظ ] [ امین هاشم زاده ]

[ نظرات() ]