تبلیغات
دین.علم.ایرانی - معصوم شناسی (46) (( آثار علمی امام سجاد (ع) - صحیفه سجادیه ))

دین.علم.ایرانی

کنجکاوی تنها یک حس نیست بلکه راهیست به سوی هدفی نامعلوم و هیجان انگیز...

آثار علمی امام سجاد (ع) - صحیفه سجادیه   


صحیفه سجادیه شامل هفتاد و پنج دعا بوده، ولی به مرور زمان بیست و یک دعای آن مفقود شده است و هم اکنون پنجاه و چهار دعا می باشد.

این مجموعه، دعاهایی است که امام سجاد (ع) برای فرزندانش زید و محمدباقر (ع) املاء کرده است و اسناد آن از دو طریق: الف) یحیی بن زیر بن علی (ع) و ب) جعفر بن محمد بن علی (ع) روایت شده است.

این نیایش نامه بزرگ، سومین کتاب مقدس شیعیان می باشد و امام باقر (ع) این دعا را به نام «الکامل» و امام صادق (ع) به نام «الدعاء» خوانده اند.

بعدها به عنوان، «الدعاء الکامل»، «دعاء الصحیفه» و «الصحیفة الکاملة» خوانده شده و در بین دانشمندان اسلامی به «زبور آل محمد (ص)» و «انجیل اهل بیت (ع)» مشهور شده است، زیرا دارای بلاغت و فصاحت و مضامین عالی اخلاقی، تربیتی و اعتقادی است.

امام سجاد (ع) بهترین برنامه تربیتی را برای مبارزه با فساد سیاسی، اجتماعی و اخلاقی که بر اثر حاکمیت آل امیه دامنگیر جامعه اسلامی شده بود، در قالب این دعاها مدوّن کرده اند. دعاهای صحیفه درباره مسائل اخلاقی، اعتقادی و سیاسی در قلمرو فرد، خانواده و اجتماع می باشد و موضوعاتی همچون حمد و سپاس خداوند، درود بر رسول گرامی اسلام (ص) و فرشتگان، مکارم اخلاقی، طلب روزی، مرزداران اسلام، ماه رمضان، روز عرفه، عید قربان و روز جمعه و دفع همّ و غم را در بر می گیرد.

امام سجاد (ع) در میان دعاهای گوناگون، به تعطیلی فرمان خداوند و متروک شدن کتاب خدا و سنت های سنیّه رسول الله (ص) اشاره دارند و از خداوند می خواهد که بر دشمنان امت اسلامی لعنت و بر روان محمد و خاندانش درود فرستد.


http://www.al-shia.org/html/far/2ahl/sireh/06/shaban-01.htm

طبقه بندی: معصوم شناسی،
برچسب ها:آثار علمی امام سجاد (ع)، امام سجاد (ع)، صحیفه سجادیه، سرگذشت صحیفه سجادیه، معصوم شناسی، کارهای امام سجاد (ع) در زندگی، بزرگ ترین دستاورد امام سجاد (، )،

[ دوشنبه 25 شهریور 1392 ] [ 06:36 ب.ظ ] [ امین هاشم زاده ]

[ نظرات() ]