تبلیغات
دین.علم.ایرانی - مشاوره (45) ((  ارادة ما؛ مهم ترین عامل تحول ))

دین.علم.ایرانی

کنجکاوی تنها یک حس نیست بلکه راهیست به سوی هدفی نامعلوم و هیجان انگیز...

 ارادة ما؛ مهم ترین عامل تحول (قسمت 1)


پزشكان عموماً معتقدند براى ترك هر نوع اعتیاد قبل‌از هر چیز اراده و تصمیم لازم است، تصمیمى قاطع و جدى ومحكم.
ممكن است شما این موضوع را یك موضوع ساده ومعمولى تلقى كنید امّا ما به شما مى‌گوییم بیش از آنچه تصوّرنمایید این موضوع مهم و مؤثّر است.

براى گرفتن تصمیم باید نخست به زیان‌هاى ادامهء این‌عمل خطرناك اندیشید و آنچه از زیان‌هاى آن در بحث‌هاى ‌گذشته یادآور شدیم با دقت چندین مرتبه از نظر گذراند.
 وعواقب شومى كه در انتظار معتادان است در نظر مجسم‌ساخت، و با توجّه به شخصیت و قدرت فوق‌العاده‌اى كه در هرانسانى نهفته شده -مخصوصاً در جوانان -باید تصمیم گرفت،تصمیمى آهنین و خلل‌ناپذیر.

حتماً مى‌دانم در این‌جا بعضى از جوانان مبتلا، به من‌ایراد مى‌كنند كه «ما قادر به تصمیم گرفتن هم نیستیم وروى تصمیم از ما سلب شده، بارها تصمیم گرفته‌ایم و باز هم‌شكسته‌ایم»!
 ما به این ایراد شما كاملاً توجّه داریم امّا شما هم به پاسخ‌ما كاملاً توجّه و دقّت كنید:
من از این گونه افراد مى‌پرسم: «آیا هرگز شده در پیش‌روى پدر و مادر و برادر، دبیر و یا شخص محترم دیگرى‌آشكارا دست به این كار بیالایید هر قدر هم (مثلاً) ناراحت‌باشید؟...
حتماً خواهید گفت: نه.
مى‌پرسم چرا؟
مى‌گویید آخر چنین كارى شرم‌آور است!
مى‌گوییم: معناى سخن شما این است چون این كارشرم‌آور است ما تصمیم گرفته‌ایم در پیش روى آنها انجام‌ندهیم!

این موضوع به خوبى ثابت مى‌كند كه شما هرگز آن طور كه‌خیال مى‌كنید بى‌اراده و بى اختیار به سوى این عمل كشانده‌ نمى‌شوید، اگر بى‌اختیار و فاقد اراده بودید براى شما حضوراین افراد و عدم آن كوچك‌ترین تفاوتى نداشت!
 شما باید بكوشید این «ارادة نیرومند خود» را كه در چنین‌مواردى به كار مى اندازید به همه جا گسترش دهید، این‌سرمایه در وجود شما هست پس چرا از آن استفاده نمى‌كنید؟
 این را هم فراموش نكنید كه خدا در همه جا حاضر و ناظراعمال شماست و شما در همه جا در حضور او هستید آیاشایسته است در حضور چنین پروردگارى دست به چنین‌آلودگى بزنید؟!
جالب توجّه این كه در یكى از سخنان پیشوایان بزرگ‌اسلام امام صادق علیه السلام مى‌خوانیم: روزى یك نفر به خدمتش‌عرض نمود: بیچاره فلان‌كس مبتلا به «یك نوع انحراف‌جنسى» شده (نوع دیگرى غیر از این عادت) و از خود هیچ‌گونه اراده‌اى ندارد!
 حضرت با عصبانیت فرمود: چه مى‌گویى؟! آیا حاضر است‌این عمل را پیش روى مردم هم انجام دهد؟!
عرض كردند: نه.
  فرمود: پس معلوم مى‌شود به اراده و اختیار خود اوست...
ادامه دارد ........

طبقه بندی: مشاوره،
برچسب ها:ارادة ما؛ مهم ترین عامل تحول، قدرت اراده، مشاوره، مهم ترین عامل تغییر زندگی، اراده، تاثیر اراده درست بر مسیر زندگی، اراده در زندگی،

[ یکشنبه 24 شهریور 1392 ] [ 10:31 ب.ظ ] [ امین هاشم زاده ]

[ نظرات() ]