تبلیغات
دین.علم.ایرانی - معصوم شناسی (41) (( لقب زین العابدین برای امام سجاد (ع) ))

دین.علم.ایرانی

کنجکاوی تنها یک حس نیست بلکه راهیست به سوی هدفی نامعلوم و هیجان انگیز...

لقب زین العابدین برای امام سجاد (ع)   


چون زهری حدیثی از حضرت علی بن الحسین (ع) نقل می كرد و می گفت : كه سفیان بن عُیَیْنَه پرسید : چرا ایشان را زین العابدین می گویی؟ گفت : « برای آنكه شنیده ام از سعید بن المسیب كه روایت كرد از ابن عباس ، كه حضرت رسول فرمود : در روز قیامت منادی ندا كند، كجاست زین العابدین ، گویا می بینم فرزندم علی بن الحسین بن علی بن ابیطالب (ع) در آن هنگام با تمام وقار و سكون صفوف اهل محشر را بشكافد و بیاید.» و در كشف الغمه است :

سبب ملقب شدن آن حضرت به زین العابدین ، آن است كه شبی آن جناب در محراب عبادت به تهجّد ایستاده بود، پس شیطان به صورت مار عظیمی ظاهر شد و پای حضرت را گزید به نحوی كه حضرت ناراحت شد ولی توجه نكرد و پس از آنكه از نماز فارغ شد، فهمید كه او شیطان است، پس فرمود، « دور شو ای ملعون» و باز متوجه عبادت خود شد. پس شنید كه هاتفی سه مرتبه او را ندا كرد : « اَنتَ زینُ العابدین ، زینت عبادت كنندگان» پس این لقب ظاهر و در میان مردم مشهور گشت .( بحارالانوار، ج 41، ص 3و5)

و نیز آورده اند که : امام سجاد (ع) شبی در محراب به نماز شب ایستاده بود که شیطان به صورت مار بزرگی در نظرش جلوه کرد تا توجه او را از عبادتش سلب کند. اما امام به او هیچ توجهی نفرمود. شیطان انگشت پای امام را گزید، امّا امام همچنان به نمازش ادامه داد. پس از نماز، صدایی را شنید که سه بار می گفت:« انت زین العابدین» (تو زینت عبادت‌کنندگانی.)از آن به بعد این لقب به امام سجاد اختصاص یافت.

 ( هدایة الكبری حضینی: 214، س 11، بحارالا نوار: ج 46، ص 58، ح 11، به نقل از مناقب ابن شهر آشوب. 9 )

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=189693

طبقه بندی: معصوم شناسی،
برچسب ها:لقب زین العابدین برای امام سجاد (ع)، معصوم شناسی، درباره ی امام سجاد (ع)، سیره امام سجاد (ع)، امام سجاد (ع)، چگونگی دادن لقب زین العابدین به امام سجاد (ع)، زین العابدین (ع)،

[ یکشنبه 10 شهریور 1392 ] [ 07:00 ب.ظ ] [ امین هاشم زاده ]

[ نظرات() ]