تبلیغات
دین.علم.ایرانی - معصوم شناسی (40) (( ویژگی های عصر امامت امام سجاد(ع) 2 ))

دین.علم.ایرانی

کنجکاوی تنها یک حس نیست بلکه راهیست به سوی هدفی نامعلوم و هیجان انگیز...


ویژگی های عصر امامت امام سجاد(ع) 2 

 
ب) دورة قیام و شورش ها: قیام ها و شورش های صورت گرفته درعصر امامت امام سجاد (ع) عبارتند از:


1. واقعة حرّه (63هـ): شورش مردم مدینه به رهبری عبدالله بن حنظله كه منجر به سركوبی شدید آن بوسیله سپاه شام به رهبری مسلم بن عقبه شده امام سجاد (ع) از ابتدا در قیام شركت نكرد و به همراه خانوادة خود از مدینه خارج شد و در منطقة «یَنیع» اقامت گزید.

2. قیام توابین (61ـ65 هـ): قیام مردم كوفه به رهبری سلیمان بن صرد خزاعی كه در جهت توبه به دلیل عدم همراهی امام حسین‌(ع) و گرفتن انتقام خون حسین (ع) از شامیان صورت گرفت. این قیام در نبرد « عین الورده» از سپاه شام به فرماندهی عبیدالله بن زیاد شكست خورد و اكثر افراد آن به شهادت رسیدند .

3. قیام مختار (66ـ67 هـ): به رهبری مختار بن ابی عبید ثقفی دركوفه منجر به در درست گرفتن، كوفه در ربیع الاول سال 66 شد. ظاهراً امام سجاد (ع) قیام مختار را صرف نظر از انگیزة آن بدلیل آنكه در جهت خونخواهی حسین (ع) بوده، به طور غیر مستقیم تأیید كرده است.

4. شورش عبدالله بن زبیر: او در ابتدا با در اختیار گرفتن شهر مكه در برابر یزد علم مخالفت برافراشت و خود را خلیفه خواند و از مردم بر اساس خلافت شورایی بیعت گرفت.

ادامه دارد...

http://www.andisheqom.com/Files/faq.php?level=4&id=1748&urlId=826


طبقه بندی: معصوم شناسی،
برچسب ها:ویژگی های عصر امامت امام سجاد(ع)، معصوم شناسی، امام سجاد(ع)، امامت امام سجاد (ع)، واقعه حره، قیام مختار، قیام توابین،

[ جمعه 8 شهریور 1392 ] [ 08:28 ب.ظ ] [ امین هاشم زاده ]

[ نظرات() ]